Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtvero druhů podnikání, jeden Baťův

 Není podnikání jako podnikání. Zhruba je možno říci, že se v historii vystřídalo pět hlavních druhů.

Tím prvním, od průmyslové revoluce, byla snaha docílení maximálního zisku. Charakterizovalo jej šetření nákladů, především mezd. Což bylo opravdu vykořisťování námezdních lidí. (Byly i výjimky, potvrzující pravidlo.) Další charakteristikou byla konkurence jiných výrobců. Ta vedla ke snižování cen, a pokud by snad hrozil nedostatek lidí, nebo se stávkovalo, i k růstu mezd. Tento systém nakonec vedl k nepokojům a revolucím, včetně té nejkrvavější, mající dosud stoupence. I když o vykořisťování se už ani nemluví. Spíše se pěstuje nenávist k bohatým, bez ohledu na způsob nabytí majetku. Je to už asi jen vrozená závist lidí k těm úspěšnějším. Takže o hlasy ve volbách je postaráno.

Druhým hlavním způsobem, vzniklým po 1. světové válce v USA, byla Služba veřejnosti.  Šlo o vyváženost tří složek, které měly mít přiměřený prospěch z výroby a prodeje: První, určující složkou je zákazník. Pro něj musí být výrobek co nejlevnější a nejkvalitnější. Omezení je jen ta vyváženost, protože dělník a podnik musejí mít též prospěch. Dělník pro svůj blahobyt, podnik pro zdokonalování výroby i výrobků a pro růst. Za účelem snižování cen. Při vzniku tohoto systému, Služby veřejnosti, byl v USA Tomáš Baťa.

Poznal, že to je to, o co on usiluje. Bylo to vlastně víceméně jen pojmenování jeho zdokonalujícího se systému, jakési uhození hřebíčku na hlavičku. Z této návštěvy USA si Baťa přinesl spoustu technických poznatků o nových strojích, (které hned nakoupil a zavedl si i výrobu), o pásové výrobě, zainteresovanosti zaměstnanců na zisku, a další. Všechny poznatky zavedl a zdokonalil tak, že Amerika si nevěděla rady s jeho konkurencí, stejně jako i ostatní svět.

Právě systém služby veřejnosti v Baťově podání, (Náš zákazník, náš pán), spolu s důslednou decentralizací za pomoci zainteresovanosti dílen na jejich zisku, to byla hlavní Baťova esa. Nikdo to nedokázal napodobit, protože žádný podnikatel nebyl natolik duší svého podniku a vychovatelem svých lidí, jako on. Účetní uzávěrky týdně zveřejňovaly jeho podnikové noviny, prodávané v celém světě, zatímco u jiných podnikatelů to byly věci trezorové. Tomáš i Jan Baťové byli přesvědčeni, že jejich nenapodobitelné úspěchy povedou k poznání v republice i ve světě, že systém služby veřejnosti je budoucnost lidstva a zakoření ve všem podnikání. Že tak půjde svět rychle k blahobytu všech vrstev společnosti a zavládne na světě pokoj a mír.

Bohužel, sami rodinní příslušníci Tomáše Bati umožnili světu, aby se zbavil neporazitelného konkurenta. Právě oni se prohřešili proti Tomášovu odkazu:
„První podmínkou prospívání našeho závodu je, abyste se nedomnívali, že závod je jen váš, jen pro vás. … V rozvoji našeho závodu spatřovali jsme rozvoj a zajištění blahobytu celého našeho kraje. Bylo naší chloubou… vidouce, že závodem naším přinášíme nový… život do našich krajů, že zvedá se jeho rozvojem všeobecný blahobyt a vzdělání našeho lidu. Byla to touha tvořit, poskytnout stále většímu množství účast na výhodách, které náš závod jak spolupracovníkům, tak zákazníkům, poskytoval.
Pokud budete této velké ideji sloužit, potud budete ve shodě se zákony přírodními i lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovat sám na sebe, jakmile přestanete sloužit svému závodu všeobecně, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně.“

Nu, Tomášovy nejčernější obavy se naplnily. Šest let okupace a naschvály černých listin, zadržování světových závodů na žádost československé vlády, prodloužené o 15 let s nejapným odůvodněním, že probíhají soudní spory, to bylo skoro 25 let osiřelosti Baťových závodů pod nucenými správami a takové jejich oslabení, které nespravedlivý vítěz od soudů Tomík zřejmě už nezvládl. Zůstala prakticky jen obchodní síť a tou se Služba veřejnosti dělat nedá. Trochu jsem, pravda odbočil od tématu.

Třetím typem podnikání, poměrně novým, prosazujícím se nejlíp v obchodě, je systém „Podnikat a nechat podnikat“. Dalo by se to též nazvat „Systém kartelů bez kartelů“. Ve světě internetu a všelijakých vymožeností Informačních technologií není problém sledovat potencionální konkurenty a přizpůsobovat se. Prodávám-li ještě rohlík za 1,50 Kč na dědinách je za 2,50, tak zvýším na 2,- Kč a posléze, když to půjde, na 2,50 Kč. Kilo chleba mám za 10 korun a tamten prodává tmavý kilo za 40,-? Jsem to ale hlupák. Pekaři, obarvi mi to meltou nebo něčím! A nové a nové receptury vylepší pak cenu až na 80 i více korun, marže pár set procent.
Je to, jako když pochodujete na vojenské přehlídce ve dvacetistupu. Dotýkáte se soused souseda malíčky, šilháte na obě oči a řada je jak podle pravítka.

Čtvrtý typ podnikání, prosazující se v poslední době, se dá nazvat typem developerským. Ono se vše dá dělat dobře i špatně. Není chybou developerského způsobu, ale lidí, kteří jej provozují, že přináší znovu honbu za maximálním ziskem, a jakousi bezohlednost ke všemu ostatnímu. Tady jsou hráči finančně až přerostlí, oni nežijí svým koupeným podnikem. Přijdou odbytové problémy a oni to neřeší, jak to uměl Baťa. Vycouvá se, aby se zachránily prachy. Lidé se propustí, majetek prodá a jde se jinam. Státe, postarej se o ty lidi.

Pátý způsob, To je podobný vynález jako tunel. Tunelovat už není co, vše vykradeno, tak to udělám takhle: Jsem ředitelem Státního podniku, ať někoho neurazíme, třeba Věznice a Polepšovny, s. p. Založím si třeba na jméno své vdané dcery firmu, řekněme Textilkombinat, a to v zahraničí, třeba v Holandsku. Jsem většinovým vlastníkem, ale přes někoho jiného raději. Ředitel bude Holanďan. Uzavřu jako Věznice a polepšovny smlouvu s Textilkombinatem, že mu prodám Ruzyňskou věznici. Bude tam vyrábět například Zlaté padáky s ročním bilančním ziskem 600 milionů Kč.

Navrhnu vládě zrušit Ruzyňskou věznici a objekt prodat Textilkombinatu. Vláda si poklepe na čelo a řekne houby. Pan ministr je můj člověk, ale neprosadí to, to by byl konec!  No ale co teď, řeknu vládě. Já mám smlouvu… Vláda mne pošle někam, rok to nechá ležet a já za rok přijdu se žalobou Textilkombinatu na Věznice a Polepšovny, s. p. Neprodali jste mi Ruzyň, neochránili jste mou investici, já jsem mohl mít 600 milionů ročně a takhle nemám nic. Chci 1,300.000.000,- Kč odškodného. Dáte-li miliardu, žalobu stáhnu.

Vláda pověří mého ministra, ať najde právníka, který z té šlamastyky stát, on je přece majitelem žalované instituce, vyseká. Ministr zajede na venkov, odkud pochází, najde nějakého takyprávníka v nouzi a řekne mu „Hele vole (jsou to kamarádi, víme?), ty budeš zastupovat stát, prohraješ, stejně nic jiného neumíš, a dopředu dostaneš nevratnou zálohu 10 melounů. Pět si necháš, pět je mých. To jako toho ministra. Ještě mu něco dám i z té vyhrané částky (Holandsko se přece za mou firmu postaví), která připadne mému Textilkombinatu. Jo, a firmu pak zruším, nejsem přece nenažranej, že jo.


Zlín, 11. Října 2009                                                                    Stanislav Vrbík, 602563464

stanislav.vrbik@email.cz                             
Dřívější blogy s přehledem i nabídkou literatury na www.vrbik.blog.idnes.cz

Autor: Stanislav Vrbík | úterý 13.10.2009 19:07 | karma článku: 8,39 | přečteno: 1420x
  • Další články autora

Stanislav Vrbík

Odpověď na reakce k článku Proč se komunisté museli zbavit odbojářů

Odpověď diskutujícím: Vážení, předkládám Vám soubornou odpověď, která by měla uspokojit všechny diskutující. Vycházel jsem z knížky Oty Rambouska Jenom ne strach, která vyšla v roce 1990.

14.9.2010 v 20:00 | Karma: 18,63 | Přečteno: 1400x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Ať všichni zdechnou, jen když já budu ještě bohatší!

Vláda věcí tvých se k tobě chtěla navrátit, ale tys ji nepřijal, ó lide český! Komu jsi ji, lide, odevzdal? Nevíš, že. Tak Ti to povím, ó lide!Odevzdals ji těm, kteří chtěli vládnout a vetřeli se do tvého vládnutí. Oni to byli, kdo zaseli sémě krkounství do hlav lidí. Oni si kupují po tuctech vlivné lidi a přeměňují si je k obrazu svému. Kdo to jsou? Neukazují se nám.

11.9.2010 v 17:29 | Karma: 27,58 | Přečteno: 1893x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Proč se komunisté museli zbavit všech odbojářů

Dnes odbočím od baťovské tématiky a nepřímo se pouštím do diskuse o bratrech Mašínových. Ve svém archivu jsem objevil článek historika Radomíra Luži z Tulane University v New Orleansu. Je to syn generála čs. armády, bojovníka Ruských legií, který byl při své odbojové činnosti v Protektorátě dlouho marně honěn gestapem, až byl udán jedním českým starostou českým četníkům a ti jej i se spolupracovníkem beze slova výzvy, překvapené a téměř nahé, zastřelili v Hříšti u Přibyslavi.

5.9.2010 v 16:22 | Karma: 31,68 | Přečteno: 2778x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Baťova služba veřejnosti pro 21. století

V minulém příspěvku 15. srpna jsem se dopustil jakéhosi zrcadlového zkreslení výrazu. Napsal jsem totiž, že se Službou veřejnosti může nezaměstnanost v průmyslu růst rychleji. Správný výraz je, že tam bude klesat zaměstnanost. Významový rozdíl je v tom, že uvolnění lidé už nebudou bez práce, nezaměstnaní, ale bude dost prostředků, aby mohli pracovat v nevýrobní sféře. Tak mi to promiňte, bylo to zásadní, říkám tomu zrcadlové zkreslení. Ilustrace rčení, že když dva říkají totéž, není to totéž. Ale pokračujme v tématu o nadčasovosti Baťova díla.

25.8.2010 v 20:07 | Karma: 10,58 | Přečteno: 1658x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Nadčasové prvky batismu a jeho dnešní poslání

Měnící se světová politická a hlavně ekonomická situace, jmenovitě příchod fáze t.zv. transformace a začínající globální krize, vyžadují nalézt takový systém hospodaření ve společenských útvarech, který překoná přinášené problémy. Je to především otázka, co dělat se skutečností, že v průmyslu ubývá pracovníků (důsledek růstu produktivity práce) čímž klesá přívod daní do státních rozpočtů, ale roste potřeba vydávat podpory v nezaměstnanosti, nebo pro rozvoj oborů, netvořících materiální hodnoty. Tam právě bude možno uvolněné lidi změstnat, což ale zvýší náročnost na státní výdaje. Jediným známým systémem, který toto může překonat je Služba veřejnosti, jež byla metodou podnikání u Baťů.

16.8.2010 v 17:30 | Karma: 13,42 | Přečteno: 1629x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Připomínka Tomáše Bati u příležitosti výročí jeho smrti

Tomáš Baťa: „Mé dílo nemůže zaniknout a nezanikne. Tyto budovy – možná. Budovy, komíny, stroje – to jsou jen hromady cihel a starého železa. Ale můj systém zůstane k užitku všem, kteří přijdou po nás“.

11.7.2010 v 20:03 | Karma: 12,30 | Přečteno: 882x | Diskuse| Společnost

Stanislav Vrbík

Předvolební situace očima Baťovce

Studium i pouhé opakované čtení projevů, úvah a dokumentů Tomáše Bati změní člověka. Prostě v duši zůstane cosi ze zásad, přímosti, pravdivosti a neodkladnosti řešení, jak to vidí u něj. A člověk je z nitra duše provokován – tož to udělej, a hned, a naplno. Víš-li, že máš pravdu, a když se jiný k tomu nemá, jsi ty povinen to dát na stůl. Však jiní už se postarají o to, aby to bylo zhodnoceno. No a tak vznikl tento příspěvek do diskuse.Když přímost tak přímo k věci. Volby jsou za pár dní. Řekněme si, jak by si měl počínat skutečný občan.

5.5.2010 v 19:00 | Karma: 10,43 | Přečteno: 1033x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

O publikaci „O Batismu nadčasovém“

Před 6 týdny jsem se rozloučil s Baťovskou tématikou na tomto blogu. Byla to diskuse s malým počtem čtenářů. Chtěl jsem oslovit více lidí a současně přinést dílko Tomáše Bati „Zámožnost všem“ většímu okruhu čtenářů.Je z toho brožurka o 38 stranách A 5, první půle můj text a druhá Tomáše Bati. Je už v tisku a přál bych si, aby si to co nejvíc čtenářů přečetlo před volbami. Může to být užitečné všem, ale chtěl bych oslovit hlavně ty, kteří nechodí k volbám. Následující text je před předmluvou:.

21.2.2010 v 17:17 | Karma: 9,01 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Dnešek a Baťovská služba veřejnosti

Každá podnikatelská, obchodní, prodejní, řídící, správní činnost, tedy každá veřejná činnost se má konat ve smyslu služby veřejnosti. Úředníci jsou ve styku s občany jejich služebníky, nikoli vrchností. Podnikatel v úsilí o maximální zisk nezvyšuje ceny, nesnižuje mzdy.

8.1.2010 v 17:15 | Karma: 13,09 | Přečteno: 1527x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Batismus se nám vrátí, věřím

Životní a podnikatelskou filosofii Baťovu můžeme nazvat „Služba veřejnosti“. Systém služba veřejnosti jako smysl podnikání poznal T. B. v USA. Jenomže byl asi jediným na světě, kdo tento systém dovedl k dokonalosti a životaschopnosti.

30.11.2009 v 19:04 | Karma: 14,85 | Přečteno: 1786x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Obecná čeština, zaniklá Moravština, a Češi

Lidé, kteří mluví a píší ve sdělovacích prostředcích, tedy na veřejnosti, jsou asi převážně občané Prahy. Mají zřejmou nechuť vyjadřovat se spisovně, a tak ustanovili, a Ústav pro jazyk český posvětil, další češtinu, tak zvanou obecnou češtinu.

20.10.2009 v 18:12 | Karma: 20,99 | Přečteno: 2898x | Diskuse| Kultura

Stanislav Vrbík

Marx-Leninismus v Baťově Zlíně na lopatkách

„Zlín je moderní průmyslové město amerického typu, kde panuje tvůrčí duch nové průmyslové společnosti, a to lépe, než v samotných USA“ To je závěr komise zástupců amerických výrobců obuvi a odborových ústředen, kteří přijeli do Zlína přibližně ve stejné době, jako ruský generál. Přijeli se přesvědčit, jestli Baťova firma neproniká na trhy USA za cenu nadměrného vykořisťování dělníků a dumpingovými cenami.

4.10.2009 v 17:10 | Karma: 16,82 | Přečteno: 1424x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Politické aktivity Jana Bati před Mnichovem a okupací

Na začátku uvedu, že Jan Baťa byl nejen vynikající šéf světově proslulé firmy se 70.000 zaměstnanci. Byl také veřejně činný. Oplýval články v tisku, projevy v rozhlase, jednal s politiky. Psal cestopisy a fejetony. Později, za života v Brazílii i romány a sbírky básní. Jeho veřejná činnost se v době přímé německé fašistické hrozby znásobila. Volal po dokonalé přípravě na obranu, radil a kritizoval, padni komu padni.

29.9.2009 v 18:16 | Karma: 13,62 | Přečteno: 1209x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Zánik firmy Baťa-největší hospodářská katastrofa našich dějin

Baťovo království obuvi, jak se firmě říkalo, to nebyl jen extrémně úspěšný výrobní konglomerát širokého sortimentu nejkvalitnějších a nejlevnějších výrobků. Byl to hlavně společensko-politický objev. Byl to políček teoriím o nesmiřitelnosti společenských tříd a nevyhnutelnosti třídního boje.

20.9.2009 v 17:47 | Karma: 23,91 | Přečteno: 2094x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Proces s Janem Baťou, naše národní ostuda

Rozsudek: Jan Baťa se zprošťuje viny, že pomáhal nepříteli, že měl dohodu s Goeringem, že plánoval vystěhování národa do Patagonie, že dělal propagandu nacistům a že bránil svým zaměstnancům ve vstupu do čs. zahraničního vojska. Prohlašuje se vinným, že bránil resistenčnímu hnutí, že nepracoval pro osvobození vlasti a že se „choval tak, že se dostal na černou listinu spojenců“. Dosti nesrozumitelné zločiny, že?

14.9.2009 v 18:54 | Karma: 19,96 | Přečteno: 2020x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Jak se Jan Antonín Baťa stal šéfem světové Baťovy firmy

Jan Baťa se narodil 7. Března 1898. Byl o 22 roků mladším nevlastním bratrem geniálního průkopníka nového života a šéfa světového obuvnického impéria Tomáše Bati. Ten se roku 1905, kdy jim oběma zemřel společný otec, stal i poručníkem sedmiletého Jeníka.

5.9.2009 v 18:52 | Karma: 13,66 | Přečteno: 1372x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Jak se Jan Baťa stal šéfem světové Baťovy firmy

Jan Baťa se narodil 7. Března 1898. Byl o 22 roků mladším nevlastním bratrem geniálního průkopníka nového života a šéfa světového obuvnického impéria Tomáše Bati. Ten se roku 1905, kdy jim oběma zemřel společný otec, stal i poručníkem sedmiletého Jeníka.

31.8.2009 v 18:22 | Karma: 11,89 | Přečteno: 1601x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

O fordismu, jenž se stal organickou součástí batismu

Tomáš Baťa podnikl za svého života 2 cesty do Ameriky (USA), kde byl ohromen výkonností, důmyslností, racionálností továren a zvláště výkonností dělníků, jíž se obdivoval a jež mu, jako v Evropě nedostižná, léta nešla do hlavy. Poprvé se zde setkal s fordismem, který přesně odpovídal jeho životním i pracovním představám i zásadám a mnoho z něho se stalo součástí jeho systému, jemuž říkáme batismus.

25.8.2009 v 13:21 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1431x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

9.pokračování čtení a diskuse o geniálním podnikateli Tomáši Baťovi

Tentokrát několik úryvků z knihy Stanislava Jandíka Železní tovaryši z roku 1938 s podtitulem Sociologická reportáž o zrození nového věku. Je to z kapitoly úryvky profilu.

16.8.2009 v 16:24 | Karma: 12,41 | Přečteno: 1153x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

T. Baťa jako politik, zastupitel v samosprávě Země Moravskoslezské

Neuvádím tento jeho projev, abych chtěl hodnotit správnosti a nesprávnosti účetní uzávěrky, o které je tu řeč, ale která nás nemusí zajímat. Uvádím jej jako ukázku Baťovy angažovanosti, důslednosti, politické obratnosti, taktické výmluvnosti, až jakéhosi lišáctví. V tom je pro nás poučení, příklad, i pobavení.

4.8.2009 v 17:25 | Karma: 11,05 | Přečteno: 937x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1537x
Jsem starší důchodce a za 50 let, co žiji ve Zlíně jsem načepral spoustu informací o Tomáši Baťovi zakladateli obuvnického impéria. A to jak ústním podáním od pamětníků, tak i z knih, které sbírám. Budu je nabízet a v případě většího zájmu, třeba i vydávat.

Seznam rubrik