Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Marx-Leninismus v Baťově Zlíně na lopatkách

„Zlín je moderní průmyslové město amerického typu, kde panuje tvůrčí duch nové průmyslové společnosti, a to lépe, než v samotných USA“ To je závěr komise zástupců amerických výrobců obuvi a odborových ústředen, kteří přijeli do Zlína přibližně ve stejné době, jako ruský generál. Přijeli se přesvědčit, jestli Baťova firma neproniká na trhy USA za cenu nadměrného vykořisťování dělníků a dumpingovými cenami.

V minulém článku jsem uvedl příběh sovětského generála, který v roce 1937 navštívil Zlín a utrpěl zde šok. Stručně jeho příběh zopakuji:
Po prohlídce závodu a města zůstal tento generál velice zachmuřený a znepokojený. Svěřil se generálu Lužovi. Viděl jsem ve Zlíně to, co my se snažíme 20 let budovat: šťastný a spokojený život pro své lidi. Kvůli tomu jsme povraždili nepřehledné množství lidí. Tekly potoky krve. Já sám jsem těmato rukama barbarsky zabil stovky kapitalistů, abych očistil Rusko od škůdců. A co jsem uviděl ve Zlíně? Jeden z těch nenáviděných kapitalistů tu vytvořil právě to, o čem já sním. Šťastnou a spokojenou společnost. Ne, to není možné. A rozplakal se.
Ten generál byl zřejmě od GPU (později KGB). Zmínil něco z toho, jak oni v SSSR uskutečňovali ideje Marxe a Lenina a jako první na světě tak chtěli vytvořit novou společnost, vykoupenou krví nevinných. Zřejmě byl jeden z mála, kteří to mysleli opravdově.
                                                                x     x     x
„Zlín je moderní průmyslové město amerického typu, kde panuje tvůrčí duch nové průmyslové společnosti, a to lépe, než v samotných USA“
To je závěr komise zástupců amerických výrobců obuvi a odborových ústředen, kteří přijeli do Zlína přibližně ve stejné době, jako ruský generál. Přijeli se přesvědčit, jestli Baťova firma neproniká na trhy USA za cenu nadměrného vykořisťování dělníků a dumpingovými cenami. Měli též zjistit, v čem spočívá výrobní a obchodní úspěch firmy. Jistě se jim to nepsalo dobře, ale jako čestní lidé uznali, že neměli pravdu, a že tu objevili „novou průmyslovou společnost“ bez třídních rozporů, a s tvůrčím duchem.
Dál pokračuju charakteristikou Baťovy nové zlínské společnosti, a to částí předmluvy k novému vydání díla Tomáše Bati Zámožnost všem. Vydávám a tisknu ji sám, abych zlevnil své zásilky této publikace spolu s knížkou E. Erdélyho Švec, který dobyl světa. Nová společná cena je o 30 Kč nižší, než jak ji znají dřívější odběratelé.
                                                              x     x     x
Jak vypadal společenský řád, nazývaný „novou průmyslovou společnosti“, vybudovaný Baťou ve Zlíně?
Za prvé, šéf byl myslitelem, vynálezcem a tvůrcem této nové společnosti, založené na souhře a spokojenosti zákazníků, dělníků a vedení. Byl také učitelem a vychovatelem svých lidí, kteří pak tvořili dokonalý a téměř samočinný systém zásobování, výroby, a prodeje.
Za druhé, výroba byla chápána jako služba veřejnosti. Výrobní náklady byly racionalizací technologie a zdokonalováním organizace stále snižovány, aby mohla klesat cena obuvi.
Za třetí, mzdy dělníků a zaměstnanců byly maximálně možné, a byly takové, že zajistily blahobyt jejich rodinám. Tak se každý stal spokojeným spolupracovníkem, řešícím iniciativně problémy svého samosprávného pracoviště. („Vždyť zisk dílny je náš!“)
Za čtvrté, dílna hospodařila podle plánu a kalkulací, Úspory tvořily zisk, který se rozděloval pracovníkům. Dílna tak byla samosprávnou jednotkou a celý závod byl souborem dílen.
Administrativa byla minimální. Podnikový zisk byl investován do rozvoje výroby, aby klesaly náklady i ceny a rostly mzdy i výroba. Především se nakupovaly a vyráběly nejmodernější stroje, stavěly nové závody. (Jen to nejlepší na světě je pro nás dost dobré.)
Za páté, na náklady závodu se budovaly byty s nízkým nájemným pro zaměstnance. Firma investovala do veřejných staveb a zeleně, budovala „Zahradní město“.
Za šesté, rodiny zaměstnanců nakupovaly životní potřeby v závodním konzumu za velmi nízké ceny (ve srovnání s obchody). Závod si nepřirážel vysoké marže, jak to dělají obchodníci. V době krize byly ceny poloviční proti průměru.
Za sedmé, odborové organizace byly nezávislé na celostátních ústřednách. Tím odpadlo vměšování se komunistů do záležitostí závodu přes jimi ovládané odbory.  Podle zákona se odbory zřizovaly pro porozumění dělníků s vedením. A tak to u Baťů, ale jen u nich, bylo.
Za osmé, Čtrnáctileté hochy z celé republiky si firma po testech vybírala jako Mladé muže do závodní školy práce, kde se mladí muži učili řemeslu i obchodu, takže i bez dalších škol ti nejschopnější zastávali už po krátké praxi, brzy po dvacítce, důležité posty a byli též posíláni s úkoly do světa. Bylo tak postaráno o nové generace odborníků a šéfů. Vysokoškolské tituly se nepoužívaly. Všichni byli prostě spolupracovníci. Šéf (Baťa) jako třeba metař.

                                                                 x      x      x                              
Mohla tato nová společnost slyšet na třídní boj a krvavou revoluci? Potřebovala nějaký ruský socialismus, měla důvod nenávidět šéfa? Určitě ne.
Musím se zmínit, proč vlastně tento projev Tomáše Bati vydávám. Je to myšleno jako „ochutnávka“. Chceme Vás totiž přivést ke studiu či aspoň četbě dalších děl bratří Baťů. Protože tam je zakopána hřivna moudrosti pro budoucnost. Tuto baťovskou budoucnost, tu si zde jednou znovu vytvořme. Pokusme se o to. Dokážeme-li to, aspoň u několika podnikatelů, vrátíme se zpět do spolku deseti nejvyspělejších národů světa. K tomu nám pomůže snad jen osvojení si baťovského myšlení. Jak? Vaší četbou, studiem, moudří lidé, a navíc experimenty Vás, odvážní a moudří podnikatelé.
A kdyby nic jiného, četbou získáte racionální způsob myšlení a vyjadřování, umění vyhmátnout podstatu problémů a jevů, rozhodnost svého jednání. To není málo. To je to, co udělalo Baťu Baťou. I Vy vyrostete.
Je správné hledět dopředu. Ale filosofie Baťů není jen stará historie. Ona je též desetiletí před námi. Je tam, vpředu. Jak to? Poznáte, až budete číst nějaký ten pátek. Poznáte, že dnešní generace ještě nedorostla mentálně ani rozumově tam, kde Baťa a Zlín už byli. Před sto lety.
Však jen srovnejte to, co už víte o Baťově Zlíně s naším současným politicko-finančním korupčním lobbismem. (Baťa: Občan je povinen vládnout, ne nadávat na poměry.        
                                                                x     x     x
4. říjen 2009                                                                            Stanislav Vrbík, Zlín, tel. 602563464

Starší blogy s přehledem dostupné literatury na www.vrbik.blog.idnes.cz E-mail: stanislav.vrbik@email.cz

Autor: Stanislav Vrbík | neděle 4.10.2009 17:10 | karma článku: 16,82 | přečteno: 1424x
  • Další články autora

Stanislav Vrbík

Odpověď na reakce k článku Proč se komunisté museli zbavit odbojářů

Odpověď diskutujícím: Vážení, předkládám Vám soubornou odpověď, která by měla uspokojit všechny diskutující. Vycházel jsem z knížky Oty Rambouska Jenom ne strach, která vyšla v roce 1990.

14.9.2010 v 20:00 | Karma: 18,63 | Přečteno: 1400x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Ať všichni zdechnou, jen když já budu ještě bohatší!

Vláda věcí tvých se k tobě chtěla navrátit, ale tys ji nepřijal, ó lide český! Komu jsi ji, lide, odevzdal? Nevíš, že. Tak Ti to povím, ó lide!Odevzdals ji těm, kteří chtěli vládnout a vetřeli se do tvého vládnutí. Oni to byli, kdo zaseli sémě krkounství do hlav lidí. Oni si kupují po tuctech vlivné lidi a přeměňují si je k obrazu svému. Kdo to jsou? Neukazují se nám.

11.9.2010 v 17:29 | Karma: 27,58 | Přečteno: 1893x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Proč se komunisté museli zbavit všech odbojářů

Dnes odbočím od baťovské tématiky a nepřímo se pouštím do diskuse o bratrech Mašínových. Ve svém archivu jsem objevil článek historika Radomíra Luži z Tulane University v New Orleansu. Je to syn generála čs. armády, bojovníka Ruských legií, který byl při své odbojové činnosti v Protektorátě dlouho marně honěn gestapem, až byl udán jedním českým starostou českým četníkům a ti jej i se spolupracovníkem beze slova výzvy, překvapené a téměř nahé, zastřelili v Hříšti u Přibyslavi.

5.9.2010 v 16:22 | Karma: 31,68 | Přečteno: 2778x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Baťova služba veřejnosti pro 21. století

V minulém příspěvku 15. srpna jsem se dopustil jakéhosi zrcadlového zkreslení výrazu. Napsal jsem totiž, že se Službou veřejnosti může nezaměstnanost v průmyslu růst rychleji. Správný výraz je, že tam bude klesat zaměstnanost. Významový rozdíl je v tom, že uvolnění lidé už nebudou bez práce, nezaměstnaní, ale bude dost prostředků, aby mohli pracovat v nevýrobní sféře. Tak mi to promiňte, bylo to zásadní, říkám tomu zrcadlové zkreslení. Ilustrace rčení, že když dva říkají totéž, není to totéž. Ale pokračujme v tématu o nadčasovosti Baťova díla.

25.8.2010 v 20:07 | Karma: 10,58 | Přečteno: 1658x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Nadčasové prvky batismu a jeho dnešní poslání

Měnící se světová politická a hlavně ekonomická situace, jmenovitě příchod fáze t.zv. transformace a začínající globální krize, vyžadují nalézt takový systém hospodaření ve společenských útvarech, který překoná přinášené problémy. Je to především otázka, co dělat se skutečností, že v průmyslu ubývá pracovníků (důsledek růstu produktivity práce) čímž klesá přívod daní do státních rozpočtů, ale roste potřeba vydávat podpory v nezaměstnanosti, nebo pro rozvoj oborů, netvořících materiální hodnoty. Tam právě bude možno uvolněné lidi změstnat, což ale zvýší náročnost na státní výdaje. Jediným známým systémem, který toto může překonat je Služba veřejnosti, jež byla metodou podnikání u Baťů.

16.8.2010 v 17:30 | Karma: 13,42 | Přečteno: 1629x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Připomínka Tomáše Bati u příležitosti výročí jeho smrti

Tomáš Baťa: „Mé dílo nemůže zaniknout a nezanikne. Tyto budovy – možná. Budovy, komíny, stroje – to jsou jen hromady cihel a starého železa. Ale můj systém zůstane k užitku všem, kteří přijdou po nás“.

11.7.2010 v 20:03 | Karma: 12,30 | Přečteno: 882x | Diskuse| Společnost

Stanislav Vrbík

Předvolební situace očima Baťovce

Studium i pouhé opakované čtení projevů, úvah a dokumentů Tomáše Bati změní člověka. Prostě v duši zůstane cosi ze zásad, přímosti, pravdivosti a neodkladnosti řešení, jak to vidí u něj. A člověk je z nitra duše provokován – tož to udělej, a hned, a naplno. Víš-li, že máš pravdu, a když se jiný k tomu nemá, jsi ty povinen to dát na stůl. Však jiní už se postarají o to, aby to bylo zhodnoceno. No a tak vznikl tento příspěvek do diskuse.Když přímost tak přímo k věci. Volby jsou za pár dní. Řekněme si, jak by si měl počínat skutečný občan.

5.5.2010 v 19:00 | Karma: 10,43 | Přečteno: 1033x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

O publikaci „O Batismu nadčasovém“

Před 6 týdny jsem se rozloučil s Baťovskou tématikou na tomto blogu. Byla to diskuse s malým počtem čtenářů. Chtěl jsem oslovit více lidí a současně přinést dílko Tomáše Bati „Zámožnost všem“ většímu okruhu čtenářů.Je z toho brožurka o 38 stranách A 5, první půle můj text a druhá Tomáše Bati. Je už v tisku a přál bych si, aby si to co nejvíc čtenářů přečetlo před volbami. Může to být užitečné všem, ale chtěl bych oslovit hlavně ty, kteří nechodí k volbám. Následující text je před předmluvou:.

21.2.2010 v 17:17 | Karma: 9,01 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Dnešek a Baťovská služba veřejnosti

Každá podnikatelská, obchodní, prodejní, řídící, správní činnost, tedy každá veřejná činnost se má konat ve smyslu služby veřejnosti. Úředníci jsou ve styku s občany jejich služebníky, nikoli vrchností. Podnikatel v úsilí o maximální zisk nezvyšuje ceny, nesnižuje mzdy.

8.1.2010 v 17:15 | Karma: 13,09 | Přečteno: 1527x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Batismus se nám vrátí, věřím

Životní a podnikatelskou filosofii Baťovu můžeme nazvat „Služba veřejnosti“. Systém služba veřejnosti jako smysl podnikání poznal T. B. v USA. Jenomže byl asi jediným na světě, kdo tento systém dovedl k dokonalosti a životaschopnosti.

30.11.2009 v 19:04 | Karma: 14,85 | Přečteno: 1786x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Obecná čeština, zaniklá Moravština, a Češi

Lidé, kteří mluví a píší ve sdělovacích prostředcích, tedy na veřejnosti, jsou asi převážně občané Prahy. Mají zřejmou nechuť vyjadřovat se spisovně, a tak ustanovili, a Ústav pro jazyk český posvětil, další češtinu, tak zvanou obecnou češtinu.

20.10.2009 v 18:12 | Karma: 20,99 | Přečteno: 2898x | Diskuse| Kultura

Stanislav Vrbík

Čtvero druhů podnikání, jeden Baťův

Není podnikání jako podnikání. Zhruba je možno říci, že se v historii vystřídalo pět hlavních druhů.

13.10.2009 v 19:07 | Karma: 8,39 | Přečteno: 1420x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Politické aktivity Jana Bati před Mnichovem a okupací

Na začátku uvedu, že Jan Baťa byl nejen vynikající šéf světově proslulé firmy se 70.000 zaměstnanci. Byl také veřejně činný. Oplýval články v tisku, projevy v rozhlase, jednal s politiky. Psal cestopisy a fejetony. Později, za života v Brazílii i romány a sbírky básní. Jeho veřejná činnost se v době přímé německé fašistické hrozby znásobila. Volal po dokonalé přípravě na obranu, radil a kritizoval, padni komu padni.

29.9.2009 v 18:16 | Karma: 13,62 | Přečteno: 1209x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Zánik firmy Baťa-největší hospodářská katastrofa našich dějin

Baťovo království obuvi, jak se firmě říkalo, to nebyl jen extrémně úspěšný výrobní konglomerát širokého sortimentu nejkvalitnějších a nejlevnějších výrobků. Byl to hlavně společensko-politický objev. Byl to políček teoriím o nesmiřitelnosti společenských tříd a nevyhnutelnosti třídního boje.

20.9.2009 v 17:47 | Karma: 23,91 | Přečteno: 2094x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Proces s Janem Baťou, naše národní ostuda

Rozsudek: Jan Baťa se zprošťuje viny, že pomáhal nepříteli, že měl dohodu s Goeringem, že plánoval vystěhování národa do Patagonie, že dělal propagandu nacistům a že bránil svým zaměstnancům ve vstupu do čs. zahraničního vojska. Prohlašuje se vinným, že bránil resistenčnímu hnutí, že nepracoval pro osvobození vlasti a že se „choval tak, že se dostal na černou listinu spojenců“. Dosti nesrozumitelné zločiny, že?

14.9.2009 v 18:54 | Karma: 19,96 | Přečteno: 2020x | Diskuse| Politika

Stanislav Vrbík

Jak se Jan Antonín Baťa stal šéfem světové Baťovy firmy

Jan Baťa se narodil 7. Března 1898. Byl o 22 roků mladším nevlastním bratrem geniálního průkopníka nového života a šéfa světového obuvnického impéria Tomáše Bati. Ten se roku 1905, kdy jim oběma zemřel společný otec, stal i poručníkem sedmiletého Jeníka.

5.9.2009 v 18:52 | Karma: 13,66 | Přečteno: 1372x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

Jak se Jan Baťa stal šéfem světové Baťovy firmy

Jan Baťa se narodil 7. Března 1898. Byl o 22 roků mladším nevlastním bratrem geniálního průkopníka nového života a šéfa světového obuvnického impéria Tomáše Bati. Ten se roku 1905, kdy jim oběma zemřel společný otec, stal i poručníkem sedmiletého Jeníka.

31.8.2009 v 18:22 | Karma: 11,89 | Přečteno: 1601x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

O fordismu, jenž se stal organickou součástí batismu

Tomáš Baťa podnikl za svého života 2 cesty do Ameriky (USA), kde byl ohromen výkonností, důmyslností, racionálností továren a zvláště výkonností dělníků, jíž se obdivoval a jež mu, jako v Evropě nedostižná, léta nešla do hlavy. Poprvé se zde setkal s fordismem, který přesně odpovídal jeho životním i pracovním představám i zásadám a mnoho z něho se stalo součástí jeho systému, jemuž říkáme batismus.

25.8.2009 v 13:21 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1431x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

9.pokračování čtení a diskuse o geniálním podnikateli Tomáši Baťovi

Tentokrát několik úryvků z knihy Stanislava Jandíka Železní tovaryši z roku 1938 s podtitulem Sociologická reportáž o zrození nového věku. Je to z kapitoly úryvky profilu.

16.8.2009 v 16:24 | Karma: 12,41 | Přečteno: 1153x | Diskuse| Ekonomika

Stanislav Vrbík

T. Baťa jako politik, zastupitel v samosprávě Země Moravskoslezské

Neuvádím tento jeho projev, abych chtěl hodnotit správnosti a nesprávnosti účetní uzávěrky, o které je tu řeč, ale která nás nemusí zajímat. Uvádím jej jako ukázku Baťovy angažovanosti, důslednosti, politické obratnosti, taktické výmluvnosti, až jakéhosi lišáctví. V tom je pro nás poučení, příklad, i pobavení.

4.8.2009 v 17:25 | Karma: 11,05 | Přečteno: 937x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1537x
Jsem starší důchodce a za 50 let, co žiji ve Zlíně jsem načepral spoustu informací o Tomáši Baťovi zakladateli obuvnického impéria. A to jak ústním podáním od pamětníků, tak i z knih, které sbírám. Budu je nabízet a v případě většího zájmu, třeba i vydávat.

Seznam rubrik